Piše : BLIC , Branko Janaćković , novinar
Šta je uzrok trovanja 162 radnika fabrike “Magna seating” u Aleksincu na njihovim radnim mestima od 17. do 19.januara 2024. godine i ima li u tom događaju nečije krivične odgovornosti – nije utvrđeno ni nakon više od godinu dana od incidenta, saznaje “Blic”.

Odmah nakon ovog vanrednog događaja koji je u dva navrata podigao na noge lekare, policiju i vatrogasce ne samo u Aleksincu nego i u Nišu, obavešteno je Osnovno javno tužilaštvo Aleksinac. Pokrenute su opsežne predistražne radnje, ali se još uvek radi na rasvetljavanju događaja.
– Još uvek sa sigurnošću nije utvrđen razlog simptoma tegoba koje su se javile kod radnika fabrike “Magna seating” u vezi događaja u periodu od 17. do 19.januara 2024. godine. OJT Aleksinac je preduzelo mere i radnje iz svoje nadležnosti, naložilo potrebno prikupljanje podataka, dostavljanje izveštaja i neophodna ispitivanja radi utvrđivanja činjenice u cilju rasvetljavanja događaja uzroka pojave tegoba kod zaposlenih – naveo je za “Blic” portparol OJT Aleksinac Vladimir Ćurčić.
U tužilaštvu ističu da niko od radnika nije zadobio teže posledice po zdravlje.
– Usled događaja u firmi “Magna seating” u periodu od 17. do 19.januara 2024.godine nije došlo do težeg ni do lakšeg narušavanja zdravlja nikog od zaposlenih već do trenutnih izazivanja simptoma iritacija očiju, grebanja u grlu, mučnina, povraćanja itd. Što nije dovelo ni do prolaznih ni do trajnih štetnih efekata i narušavanja zdravlja zaposlenih. Protiv nijednog lica nije pokrenut pretkrivični postupak povodom trovanja radnika navedenog preduzeća jer je još u toku vršenje provera i utvrđivanje uzroka trovanja i odgovornosti nekog fizičkog/pravnog lica – navodi portparol OJT Aleksinac.
Dva trovanja u dva dana
Kako je „Blic“ pisao, prvo trovanje radnika desilo se 17. januara oko 19 časova a lekarsku pomoć u zdravstvenim ustanovama u Aleksincu zatražila su 104 radnika koji su zadobili tegobe disajnih organa izazvanim, kako se sumnjalo, udisanjem isparenja od lepka za lepljenje podnih oboga koje su toga dana postavljane u jednoj manjoj prostoriji površine 30 do 40 kvadrata, u sredini proizvodne hale površine 12.000 kvadrata.Nakon provere kvaliteta vazduha koji je ocenjen kao čist, sutradan se na posao vratila treća smena zaposlenih, kada se 19.januara, pola časa nakon ponoći, desilo novo trovanje usled koga je pomoć lekara zatražilo 58 zaposlenih.